SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 Telefon: +48 501 310 260  E-mail: biuro@aleogrodzenia.pl

Jak ogrodzić działkę budowlaną? 0
Jak ogrodzić działkę budowlaną?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Kiedy już staje się ono realnością okazuje się, że to prawdziwe wyzwanie. Zgromadzone materiały i teren własnej działki najlepiej jest od razu ogrodzić. Oczywiście najlepsze będzie tymczasowe ogrodzenie przenośne. Tymczasowe ogradzanie terenu budowy jest wynikającą z przepisów prawa budowlanego koniecznością. Można co prawda zorganizować stały nadzór nad placem budowy i zamiast ogrodzenia postawić tablice ostrzegawcze, jednak alternatywa ta dostępna jest tylko w przypadku, gdy ogrodzenie konkretnego placu budowy nie jest możliwe.

Jeśli chodzi o ogrodzenia stałe, nie można zapomnieć o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zawiera on nie tylko ustalenia dotyczące granic między drogami, ale także wytyczne o typie i cechach ogrodzenia oraz informacje o planowanych przebudowach pobliskiego terenu. Przesuwanie lub narzucony odgórnie demontaż ogrodzenia stałego to coś całkiem zbędnego, ale błędu tego można uniknąć zapoznając się z planem.

Zależnie od projektu w ramach danej budowy odbywają się prace elektryczne, wodociągowe, gazowe i inne o podobnym charakterze, dzięki którym następuje przyłączenie określonego obiektu do sieci. W tego typu miejscach zabezpieczenie terenu jest niezwykle ważne. W żadnych pracach budowlanych nie może nikt przeszkadzać, jednak w wypadku ingerencji w daną sieć trzeba dbać o to, by ryzyko awarii było jak najbardziej zminimalizowane. Uszkodzenie sieci wiązałoby się z problemem dla wielu jej użytkowników. Poza tym robotnicy muszą mieć pracę zorganizowaną w ten sposób, aby nie narażała ich życia i zdrowia. Wykopy przygotowane do utworzenia miejsca przyłączenia do sieci muszą być gotowe na pojawienie się fachowców. W wielki dół wykopany w ziemi mogłoby wpaść dziecko lub zwierzę, a solidne ogrodzenie tymczasowe zabezpieczy wykopy przed takimi sytuacjami.

Aby rozpocząć budowę potrzebne jest uzyskanie pozwolenia, ale nie zawsze. Gdy mamy w planach budowę wolno stojącego domku jednorodzinnego, a jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce na której został zaprojektowany, wystarczy zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Ogrodzenie nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, a sytuowanie na ogrodzeniach - na wysokości mniejszej niż 1.8 m - ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione. Poza tym bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz płotu, nie mogą też posiadać utrudnień dla przejazdu wózków inwalidzkich bądź progów, które w inny sposób uniemożliwiałyby wejście osobom niepełnosprawnym. Szerokość istniejącej bramy powinna wynosić co najmniej 2.4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 0.9 m.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl